Dotaz, který řešíme před každou druhou realizací, protože přesně tolik jich děláme do – i klidně 100 let – starých domů. Někde se můžete dočíst, že se použije vysokoteplotní čerpadlo a je to vyřešeno. U nás to ale řešíme komplexněji. Zdarma přijedeme, podíváme se na tloušťku zdí, stav nemovitosti, velikost radiátorů, stávající kotel a x dalších věcí. Pak máme většinou jasno, protože už máme zkušenost, nebo ještě provedeme výpočet. Klíčové je, aby čerpadlo nebylo zbytečně příliš silné (předimenzované) nebo aby naopak příliš slabé. Obecně je ale lepší fungovat se slabším čerpadlem na vysoký výkon než se silným na slabý.
Výhodou starších domů je to, že většinou mají poměrně velkou plochu topení – radiátorů a pak můžete topit na nižší teplotu. A už existuje ekonomičtější bivalentní zdroj topení, což je zdroj tepla pro případ, kdy teploty venku klesnou pod 20 °C. Skvělý základ pro tepelné čerpadlo.
Řada našich zákazníků nás oslovilo také s tím, že si chtějí v jedné nebo ve dvou místnostech přitopit klimatizací. I toto je řešení. Vytápění vzduch-vzduch je v zásadě ekonomické, protože nevznikají ztráty při převodu tepla ze vzduchu do vody apod. Pořádný odběr elektřiny probíhá až zejména při odmrazování venkovní jednotky.